Sukcesy / wolontariaty

http://sp47krakow.edu.pl/strona/laureaci-konkursow

http://www.ckpodgorza.pl/edc_media/Lite/Item-1816/TinyFiles/Wyniki-konkurs-zagadka-starej-szkoly.pdf

http://zawszewarto.pl/dla-oka-i-dla-ucha/ - gala konkursu Ogólnopolskiego Poetyckie Jaskółki z oprawą artystyczną między innymi Ewy Jurkowskiej, Małgorzaty Bartnik i dwóch absolwentek G21.

Troje laureatów: Kamil Dobosz, Natalia Osadnik, Ziemowit Staniszewski

http://zawszewarto.pl/lato-czeka-16-06/  – oprawa artystyczna - Ewa Jurkowska, Małgorzata Bartnik, Maciej Bednarz, Hanna Kieć, Dominika Dorycka i absolwentka G21 Aga Zagórska.

Rekomendacje

Jakub Bem

Spektakl „Ronja” na podstawie książki Astrid Lindgren o tym samym tytule wystawiany w Teatrze Groteska stanowi ciekawy pomysł dla całej rodziny na spędzenie czasu wolnego w świecie teatru. Podczas premiery, którą miałem przyjemność oglądać, gra aktorska była bardzo angażująca, postacie odgrywane były niezwykle dynamicznie i bez problemu można było wyczuć emocje targające bohaterami. Nie sposób również nie wspomnieć o pięknie wykonanej scenografii, która świetnie pasowała do zbójeckich motywów przeplatanych z magicznymi stworami. Najbardziej zaskoczyło mnie samo oświetlenie, które dzięki przemyślanemu zastosowaniu przeróżnych świateł oraz grze cieni doskonale oddawało mrocznawą atmosferę panującą w Lesie Matta. Obserwując reakcję młodszych widzów mogę bez wahania stwierdzić, że ten spektakl na pewno przypadnie do gustu osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z teatrem. Osobiście polecam ten spektakl zarówno czytelnikom zaznajomionym z treścią książki, jak i osobom, które jeszcze nie miały okazji poznać Ronji i jej przygód.

Link do postu na instagramie O Roni

https://www.instagram.com/p/BydMXxsILWC/?igshid=1lmvnxebgkfs0

SIŁA ZBÓJECKIEJ MIŁOŚCI, CZYLI „RONJA, CÓRKA ZBÓJNIKA”

Niesamowita historia dwóch zwaśnionych rodzin i dzieci, które połączyła miłość zdolna zwalczyć nienawiść rodziców. Czyżby "Romeo i Julia"? Nie! Ale z pewnością opowieść, która dorównuje dramatowi Szekspira pod niemal każdym względem.

"Ronja, córka zbójnika" – bo to właśnie o niej tu mowa − miała premierę 17 maja w Teatrze Groteska w Krakowie. Spektakl w reżyserii Daniela Arbaczewskiego to chwytająca za serce historia dwójki młodych ludzi, która została przeniesiona na deski teatru na podstawie powieści Astrid Lindgren, pisarki, którą zna i kocha chyba każde dziecko.

Tytułowa Ronja to odważna, młoda dziewczyna, która nie boi się wyzwań i zdecydowanie umie postawić na swoim. Jest córką Matta, herszta zbójców, który stara się ją wychować w nienawiści do innej grupy zbójeckiej, której przewodniczy Borka. Pech chciał, że syn Borki − Birk, rówieśnik Ronji – bardzo szybko znajduje z dziewczyną wspólny język. I już po bardzo niedługim czasie "dzieci burzy" stają się niemal nierozłączne. W niezwykłej scenerii tajemniczych lasów przeżywają mnóstwo przygód, przysięgają sobie, że stali się „bratem i siostrą” i nic sobie nie robią z niechęci, jaką darzą się ich rodziny. Nie znajduje to oczywiście aprobaty ojców, więc młodzi muszą walczyć o swoją przyjaźń, pokonując liczne przeszkody i jednocześnie poznając samych siebie. Czy uda im się zakończyć konflikt łączący ich rodziny? Jak skończy się ich bunt i nieustanny upór w dążeniu do celu? O tym możecie się dowiedzieć, idąc do teatru.

Spektakl jest przygotowany bardzo starannie – dbałość o szczegóły, kreatywność i misterność w tworzeniu kostiumów i dekoracji jest wręcz niesamowita, a akcja toczy się szybko i nie ma miejsca na nudę. Muzyka, gra świateł, wspomniane dekoracje i stroje – to wszystko sprawia, że widz ma wrażenie, jakby naprawdę przeniósł się do tajemniczej krainy, która jest ojczyzną Ronji – i nie ma ochoty jej opuszczać. Dlatego polecam ten spektakl każdemu – zarówno najmłodszym, jak i tym starszym. Dla tych, którzy czytali powieść, będzie on odkryciem jej na nowo, a tym, którzy nie mieli przyjemności się z nią zaznajomić – niezwykłym wejściem w świat wyobraźni Astrid Lindgren.

Dominika Popławska 3a kl. oddział gimnazjalny

„Ronja, córka zbójnika” to spektakl dla dzieci, który od niedawna można oglądać na deskach Teatru Groteska w Krakowie. Krakowska adaptacja jednej z najbardziej znanych powieści Astrid Lindgren jest niezwykle uniwersalna , można się pokusić wręcz o stwierdzenie ponadpokoleniowa, gdyż zarówno dzieci jak i dorośli mają okazję fantastycznie spędzić czas w towarzystwie nastoletniej córki herszta Matta- Ronji. Młodsza część widowni wraz
z tytułową bohaterką ma szansę poznać najciemniejsze zakątki lasu, stworzenia z baśni
i mitów, a także poskakać nad przepaścią dzielącą skłócone zbójeckie rodziny… Razem młodymi zbójami odkrywa potęgę zakazanej przyjaźni, która zostaje wystawiona na wielką próbę.

Również dorośli nie mogą narzekać na brak dobrej zabawy. Świetnie poczucie humoru garstki zbójów nie zostaje bez echa wśród widowni. W dorosłym świecie zazwyczaj nie ma miejsca na dziecięce marzenia oraz  wielkie plany, o których wiedzą tylko najbliżsi. Podczas tego spektaklu jest możliwość odkrycia na nowo swojego dziecięcego „ja”, które wcześniej było uśpione pod warstwą stresu i zmartwień.

Ale jak każda adaptacja powieści dla dzieci również ona zmusza dorosłą część widowni do refleksji nad samym sobą i nad własnymi „dorosłymi” poglądami, które czasami nieświadomie mogą skrzywdzić najbliższych.

Spektakl ten to także muzyczno- taneczne widowisko, które na długo pozostaje w pamięci szczególnie młodego widza. Dzięki niezwykle pomysłowej scenografii, kostiumom pozwala jeszcze lepiej przeniknąć do świata zbójów, stać się jednym z nich choć na chwilę i poznać fascynującą historię odważnej Ronji - „dziecka lasu”, która nieustannie inspiruje do podążania za własnym głosem serca.

Ola Padło VIII LO, absolwentka G21 potem SP 25

 

link do postu na instagramie

 https://www.instagram.com/p/BydMXxsILWC/?igshid=1lmvnxebgkfs0

 Justyna Głodzik SP 25, oddział gimnazjalny