Pola nadziei
Pola nadziei

 

Nasza szkoła bierze udział w 26. edycji akcji POLA NADZIEI

Podczas tegorocznej akcji zrobi się bardzo zielono i to nie tylko za sprawą kwitnących żonkili, ale również pewnej aromatycznej rośliny. Będziemy bowiem zachęcać, żebyście pozwolili zagościć wiośnie w Waszych sercach i „poczuli miętę do pomagania”. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w kweście na rzecz pomocy nieuleczalnie chorym pacjentom Hospicjum świętego Łazarza w Krakowie.

Bądźmy Razem! (12 marca – 28 maja 2023)

 

Prelekcje dla rodziców          

- „Jak wspierać dzieci w uczeniu się oraz samodzielności?”,

- „Depresje, myśli samobójcze i samookaleczenia u dzieci i młodzieży”,

- „Zagrożenia w sieci, uzależnienie od Internetu”

Prelegentem był Pan Stanisław Bobula psycholog, edukator, coach – Era Edukacji.

 

Współpraca  ze Strażą Miejską Miasta Krakowa          

Uczniowie klas I - IV wzięli udział w zajęciach pt.:

- „Bezpieczne Ferie. Agresja rówieśnicza. Kontakt z obcymi”,

-„Ekologia w codziennym życiu”,

-„Bezpieczne wakacje” - Straż Miejska

 

Współpraca z Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie

Uczniowie klas IV wzięli udział w warsztatach pt.: „Emocjo – chcę Cię poznać”, „Pasje i zainteresowania”.

Uczniowie klas II wzięli udział w warsztatach pt.: „Wsparcie na starcie”

 

Współpraca ze Strażą Miejską Miasta Krakowa, Urzędem Miasta, Policją

Współpraca z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną nr 3 w Krakowie

Uczniowie klas IV wzięli udział w warsztatach pt.: „Tajemnice skutecznej nauki” prowadzonych przez poradnię.

 

Współpraca z Komendą Miejską Policji w Krakowie V Komisariat Policji Ogniwem ds. Nieletnich

Uczniowie klas IV wzięli udział w warsztatach pt.: „Cyberprzemoc, zagrożenia w sieci, profilaktyka i reagowanie” .

 

Współpraca ze Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży Kraków- Południe

Klasy I- IV brały udział w warsztatach pt.: „Różnimy się i się lubimy”

Tematyka:

1. Czym się różnimy – w czym jesteśmy podobni? Z czym się wiąże brak akceptacji, poczucie wykluczenia?

2. Inny nie znaczy gorszy. Tolerancja, szacunek, pomoc i wsparcie – ważne hasła budowania grupy, koleżeństwa, przyjaźni.

Czas:

2 spotkania z klasą po 4 godziny. Suma 8 godzin lekcyjnych

Efekty programu:

Umiejętność rozumienia różnic i podobieństw wśród dzieci. Świadomość, że różnice nie czynią gorszymi. Zrozumienie potrzeby akceptacji w grupie. Zrozumienie konsekwencji braku akceptacji i wykluczenia. Umiejętność rozumienia się pomimo różnic. Integracja klasy.

 

W dniu 18. 10. 2022 r. uczniowie z klas I, II, III, IV i V zostali zaproszeni na spektakl profilaktyczny przygotowany przez krakowskich strażników miejskich pt.: „Smartfon, czyli opowieść o tym, jak Czarodziej i Smok pokonali Cyberbestiora”. Przedstawienie odbyło się w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay Dom Kultury Podgórze.

Uczniowie poznali historię Adasia, który uczy się w szkole podstawowej i właśnie dostał swój wymarzony prezent – smartfon. Niestety – jak każdy jego użytkownik - musi się zmierzyć z zagrożeniami czyhającymi na dzieci korzystające z telefonów bez kontroli rodziców oraz bez wiedzy na temat niebezpieczeństw w Internecie. Hejt, nieprawdziwe treści, ośmieszanie i poniżanie innych, umawianie się przez Internet z nieznajomymi, umieszczanie danych wrażliwych na portalach społecznościowych, to tylko niektóre z zagrożeń, o których strażnicy ds. profilaktyki rozmawiają z Adasiem.

Aktywność w Internecie to nieodłączny element życia młodych ludzi, dlatego tak ważne jest, żeby dzieci świadomie i odpowiedzialnie z niego korzystały. W przedstawieniu mowa jest też o pozytywnych stronach korzystania z sieci, takich jak: zdobywanie przydatnych informacji,  możliwość kontaktu ze znajomymi, poszerzanie wiedzy, dostęp do muzyki, filmów.

Czarodziej, Smok Barbakus i strażnicy ds. profilaktyki uczą Adasia jak dbać o swoje bezpieczeństwo w wirtualnym świecie, jak być aktywnym i odpowiedzialnym, mając jednocześnie świadomość internetowych zagrożeń.

Czarodziej, Smok Barbakus i strażnicy ds. profilaktyki uczą Adasia jak dbać o swoje bezpieczeństwo w wirtualnym świecie

 

21. 09. 2022 r. uczniowie klas II - V zostali zaproszeni do udziału w akcji profilaktycznej organizowanej przez Straż Miejską, Policję, Urząd Miasta Krakowa pod nazwą: „Pieszo do celu”.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniu 21 września 2022 r. w godzinach 9.30 – 11.30 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie ze Strażą Miejską Miasta Krakowa przeprowadzili akcję profilaktyczną w postaci „odblaskowego” przemarszu dzieci z krakowskich szkół podstawowych pod nazwą: „Pieszo do Celu”. Działania były zorganizowane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Straż Miejską we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa. Uczniowie krakowskich szkół wyruszyli z Błoń i podążali w stronę Barbakanu, gdzie zakończyli przemarsz. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na pozytywne aspekty korzystania z alternatywnych środków transportu w ramach ograniczania emisji spalin, ale również promowanie bezpiecznych zachowań na drogach.